Vatikan Gezi Rehberi

Merhabalar sevgilili coologger okurları. Bugün Roma gezimizin ikinci gününde sizlerleyiz! Roma’daki ikinci günümüz uzun olacak fakat sadece birkaç yer gezeceğiz. Hazırsanız başlayalım!

Vatikan!

Katolik dünyasının başkenti! Şehir içerisinde bir ülke! Dünyanın en meşhur sanat eserleri ve Papa! Vatikan’a hoş geldiniz!  Öncelikle müze fiyatlarından bahsedelim.  Tam giriş bileti için 17 euro ödüyorsunuz. Eğer buna ‘Sırayı Geç’ özelliği de eklemek istiyorsanız 4 euro daha ekliyorsunuz. Eğer Avrupa’da okuyan bir öğrenci ve 25 yaşın altında iseniz 8 euro ödeyerek öğrenci biletini alabiliyorsunuz. 4 euro daha eklerseniz yine aynı şekilde sırayı geçebiliyorsunuz. Bu öğrenci biletlerini internetten almanız gerekiyor bu fiyata almanız için. Her ayın son pazarı müzeler ücretsiz ve Dünya Turizm Günü’nde de (27 Eylül) müze ücretsiz. Bu arada yine online booking yaparken 4 euro’luk bir önceden rezarvasyon ücreti de alıyorlar. Anlayacağınız adamlar 4 euro’ya takmış!

Biz de biletimizi öğrenci tarifesi üzerinden almıştık fakat skip the line özelliğini eklememiştik. Yaklaşık 1.5 saatlik bir beklemenin ardından içeri girdik. Burada unutmamanız gereken nokta şu. Yılın her günü Vatikan turistlerle dolup taşıyor ve ana baba günü. Yani boş bir saat bulmanız neredeyse imkansız.

Size önerim bu noktada vatikan müzelerine bilet alıp daha sonradan San Pietro’ya varmanız. Ha yok ben San Pietro’yu önce görmek istiyorum müzelere de giderim derseniz uzun bekleme saatlerini göze alın derim. Vatikan’da yaklaşık 6 saat vakit geçirdik. Belki de daha fazladır emin değilim. Sabah 10’da sıraya girip (ki geç bir saat) neredeyse akşam saatlerinde Castel Sant’Angelo’yu görebildik. İçini maalesef gezemedik. Çünkü ne  gücümüz  ne de takatimiz kalmıştı gezmek için.

Aralarda ne mi yedik? Sabah kahvaltısını hostelde yaptık. Öğlen ise San Pietro’dan Müzelere geçerken Pastasciutta’ya uğradık. Via Delle Grazie’de bulunan bu küçük mekan tatlı ve hoş.  Küçük bir dükkan içerisinde sol tarafta taze pastalar (makarna) yapılırken siz de sağda bulunan bar taburelerini oturup afiyetle yiyebiliyorsunuz pastanızı. 1 tabak pastanın fiyatı 4.5 euro ile 6 euro arasında değişiyor.  Size ”Spaghetti Cacio e Pepe”yi denemenizi tavsiye ederim. İçersinde Pecorino Romano adlı özel bir peynir ve karabiber bulunuyor.  Bu adresten tarifine ulaşabilirsiniz.

Vatikan gezisi bitip, San Angelo’yu da  gördükten sonra yola devam ettik. Navona Meydan’nın yakınında bulunan  La Gelateria Frigidarium’a gittik (Via del Governo Vecchio,112). Burada meşhur Roma dondurmasını yedik. Gerçekten lezzetliydi! Size de gitmenizi öneririm. Küçük bir yeri var ve sıra beklemeniz de olağan. O yüzden biraz sabırlı olmanızı öneririm. 🙂

Akşam yemeği için de (pizza yani) Trattoria da Augusto’ya gitmiştik. Pizzası fena değildi. Mekan aile işletmesiydi. Herkes yan yana masalarda oturuyordu. Güzel bir ambiyans vardı. Spritz saatini geçirdiğimiz için içememiştik maalesef. Genel olarak ortalama bir yer diyebilirim. Trip Advisor’dan başka alternatiflere de bakabilirsiniz.

Tekrardan gezilecek yerlere gelelim. San Pietro Meydanı Vatikan’ın kalbi. Her çarşamba Papa’nın çıkıp vaaz verdiği yer burası. Ayrıca papalık seçim sonuçlarının heyecanla beklendiği o koca meydan da burası.  Bramante,Michelangelo, Maderno ve Bernini tarafından tasarlanmış, dünyanın en büyük kilisesi! Da Vinci’nin Şifresi burada çekilmiştir… Anlayacağınız mutlaka buraya gelmeniz gerekir!

Sistine Şapeli, Michelangelo’nun tavanını bir şahesere (freske) dönüştürdüğü bir şapeldir! Eski Ahit’ten alınmış 9 konuyu işler burada Michelangelo. Bunlar üç Nuh, üç Adem ve Havva ve üç tane yaradılış öyküsüdür.  Bunları da kendi içerisinde, Nuh ve Büyük Tufan, Cennetten kovulma, Adem ve Havva’nın yaradılışı ve Yaratılış olarak ayırabiliriz. Sanat tarihinin en büyük eserlerinden birisidir! Fotoğrafını çekmek yasak fakat gizlice çekebilirsiniz. The Last Judgement da burada yer alır.  Vatikan müzelerinde ne var diyecek olursanız aşağıdaki resimde neler olduğunu görebilirsiniz. Gördüğünüz gibi burada her şey var! Gitmeden önce Vatikan Müzesi’nin resmi internet sayfasına bakmanızı öneririm. Orada çok yararlı bilgilere ulaşabilirsiniz!

Vatikan Bahçelerine de turunuz bittikten sonra uğrayabilirsiniz. Gerçekten özenle yapılmış bu bahçede yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Bahçede bulunan çeşmeden akan suyu da içmeyi unutmayın! Kimi yerel insana göre bu kutsal suyun bir parçasıymış!

Sant’Angelo Kalesi ise zamanında Şehzade Cem’in Malta’ya sürülmeden önce tutulduğu yermiş. Tiber nehri’nin yakınında olan bu kale önemli olaylara da ev sahipliği yapmış.Roma imparatorları burada yakılırmış eskiden. Daha sonra da Vatikan Papa’ya geçince, hapishane olmuş. Veba salgını sırasında Papa hasta olmasın diye burada tutulurmuş ve 7/24 çevresinde ateş yakılırmış. Üzerinde olan melek figürleri ve giriş yolunda yer alan melek heykelleriyle birlikte (ki her birinin ayrı hikayesi vardır) Melekler Kalesi olarak da adlandırılır.

Kaleden çıktıktan sonra siz de bizim gibi Tiber Nehri kıyısından botanik bahçesinin olduğu kıyıya doğru bir yürüyüş yapıp gününüzü bitirebilirsiniz.

Evet sevgili coologger okurları! Bir yazının daha sonuna geldik. Yazımızı sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın ve bir sonraki yazıya kadar hoşçakalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir