Varşova Gezi Rehberi -2-

Merhabalar sevgili coologger okurları. Bugün Varşova serimizin ikinci bölümüyle sizlerleyiz. Bugün Varşova’da gezilecek yerleri gezeceğiz 🙂 Tabii bunu yaparken de kendi gezme planımızı size aktaracağız bunu da unutmayın. Eğer coologger tekrardan Varşova’ya gitse nasıl gezerdi derseniz, yazımıza başlayalım. 🙂

Varşova Eski Şehir (Warsaw Old Town)

Varşova’nın en eski parçasıdır ve Nowy Swiat caddesi üzerinden yürürseniz eğer Krakowskie Przedmieście üzerinden yeni şehir eskiye bağlanır. Meydana vardığımızda da karşımıza Eski Pazar yeri çıkar.

Eski Şehir Pazar Yeri

Varşova’nın eski şehri’ne ev sahipliği yapan en eski yerleşim alanıdır. 2. Dünya Savaşı sırasında sistematik olarak bombalanmasından sonra çeşitli yardımlar ve Unesco’nun koruma listesine girdikten sonra eski ihtişamına kavuşmuştur. Burada çeşitli cafeler,barlar, restorantlar, antikacılar aklınıza gelebilecek her şeyi (neredeyse) bulabilirsiniz. Turistler açısından harika bir yerdir! Varşova’da gezmeniz gereken en önemli ve tarihi yerler burada yer alır. Varşova’nın armasında yer alan deniz kızının (Syrenke) küçük bir heykeli de burada bulunur. Yıllar içerisinde yer aldığı savaşlardan yaralarını sarmak için sürekli restorasyon halinde tutulmuştur. Bunun sonucunda da farklı dönemlerde farklı sanatçılar tarafından yeniden inşaa edildiği için, farklı tarzda eserler, binalar, yapılar görmek mümkündür.  Varşova’nın 18 yy’ın sonuna kadar kalbi olmuştur. Gelin şimdi pazar yeri ve çevresindeki önemli yerlere bir göz atalım 🙂

Sigismund Column

Buradaki sütun ve heykel 1644 yılında tamamlanmış olup Kral Sigismund III Vasa anısına yapılmıştır. Bunun sebebi de 1596’da başkenti Krakow’dan Varşova’ya Merhabalar sevgili coologger okurları. Bugün Varşova serimizin ikinci bölümüyle sizlerleyiz. Bugün Varşova’da gezilecek yerleri gezeceğiz 🙂 Tabii bunu yaparken de kendi gezme planımızı size aktaracağız bunu da unutmayın. Eğer coologger tekrardan Varşova’ya gitse nasıl gezerdi derseniz, yazımıza başlayalım. 🙂

Varşova Eski Şehir (Warsaw Old Town)

Varşova’nın en eski parçasıdır ve Nowy Swiat caddesi üzerinden yürürseniz eğer Krakowskie Przedmieście üzerinden yeni şehir eskiye bağlanır. Meydana vardığımızda da karşımıza  Eski Pazar yeri çıkar.

Eski Şehir Pazar Yeri

Varşova’nın eski şehri’ne ev sahipliği yapan en eski yerleşim alanıdır. 2. Dünya Savaşı sırasında sistematik olarak bombalanmasından sonra çeşitli yardımlar ve Unesco’nun koruma listesine girdikten sonra eski ihtişamına kavuşmuştur. Burada çeşitli cafeler,barlar, restorantlar, antikacılar aklınıza gelebilecek herşeyi (neredeyse) bulabilirsiniz. Turistler açısından harika bir yerdir! Varşova’da gezmeniz gereken en önemli ve tarihi yerler burada yer alır. Varşova’nın armasında yer alan deniz kızı’nın(Syrenke) küçük bir heykeli de burada bulunur.  Yıllar içerisinde yer aldığı savaşlardan yaralarını sarmak için sürekli restorasyon halinde tutulmuştur. Bunun sonucunda da farklı dönemlerde farklı sanatçılar tarafından yeniden inşaa edildiği için, farklı tarzda eserler, binalar, yapılar görmek mümkündür.  Varşova’nın 18 yy’ın sonuna kadar kalbi olmuştur. Gelin şimdi pazar yeri ve çevresindeki önemli yerlere bir göz atalım 🙂

Sigismund Column

Buradaki sütun ve heykel 1644 yılında tamamlanmış olup Kral Sigismund III Vasa anısına yapılmıştır. Bunun sebebi de başkentin 1596’da Krakow’dan Varşova’ya taşıdığı içindir.  1944 yılında Varşova ayaklanması sırasında Almanlar tarafından büyük bir zarara uğrayıp yıkılmıştır. Bronz heykel de ciddi zarar görmüştür. 1949 yılında ise tekrardan restore edilmiş, günümüze kalan eski parçaları da Kraliyet Kalesi’nde sergilenmektedir.

Kraliyet Kalesi

Kraliyet Kalesi’nin tarihi, Büyük Kule’nin inşa edildiği on dördüncü yüzyıla kadar uzanır. Kraliyet Kalesi, Kral Sigismund III hükümdarlığı sırasında en büyük genişlemeyi yaşamıştır. Yıllar içersinde geçirilen savaşlar sırasında kale yıkılıp tekrardan yağılmıştır (2 defa).  Kominist yetkililer de 70’li yılların sonlarına doğru tekrardan inşaa kararı verdikten sonra günümüzdeki haline ulaşmıştır. Çarşamba günleri ücretsizdir. 20 ile 30 zloty arasında değişen ücretlerle kaleyi ziyaret edebilirsiniz. Kalenin içinde çeşitli sanat eserleri ve Polonya’nın tarihiyle ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Varşova Barbakan (Warsaw Barbican)

Barbakan veya Barbican, Varşova eski şehri çevreleyen karmaşık tarihi surlar ağının, kalıntılarıdır diyebiliriz. Barbican, Nowomiejska Caddesi’ni korumak için 1540 yılında eski bir kapı yerine dikildi. Bu caddede eski Varşova’nın en caddelerinden birisi olduğu için Barbican’la birlikte surların da şehri savunmak için kullanılması büyük bir avantaj sağlamıştır. Fakat bilindiği üzere yıllar içersinde surlar ve Barbican zarar görmüş ve en son darbeyi de 2. Dünya Savaşı sırasında almıştır.  Büyük bir çoğunluğu yıkılan Barbican şehri koruyan surlardan alınan taşlarla yeniden inşaa edilmiştir. Günümüzde önemli bir turistik merkez haline gelmiştir.

St. John Katedrali (St. John’s Archcathedral)

Varşova’nın eski şehirde yer alan  Roma Katolik kilisesidir. Bu katedral Varşova’da bulunan üç katedralden birisidir ve en eskisidir. Ayrıca Unesco tarafından da korunmaktadır. Günümüzde ibadet için herkese açık olan kilise zamanında kraliyet törenleri için de kullanılmıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında duvarlarının yüzde 90’ı zarar görmesine rağmen restorasyon süreçleriyle 17. yy’daki haline döndürülmüştür. Şehrin en önemli yerlerinden birisidir.

Kültür ve Bilim Sarayı (Palace of Culture and Science)

Stalin’in 7 kız kardeşini bilirsiniz.  Heh işte bu da onun Polonya’daki versiyonu (bilmiyorsanız sorun değil Moskova yazımız geldiğinde ayrıntılı olarak bunu konuşacağız). 1952’de yapımına başlanmış ve 1955’te tamamlanmış. 42 katlı ve 237 metre yüksekliğinde olan bu yapı günümüzde etkinlik alanı, kongre merkezi ve ofis olarak da kullanılıyor. Ayrıca içinde müzeler, kitapçılar ve sinema gibi birçok yer de mevcut. Yani günümüzde tam anlamıyla kültürel ve bilimsel aktiviteler için kullanılıyor.  Bunun yanı sıra Stalin dönemini ve Sovyet zamanlarını hatırlattığı için hala günümüzde bu bina tam anlamıyla sevilmemektedir. Eğer sizde teras’a çıkıp şehir manzarasına doymak istiyorsanız 15 ile 20 zloty arasında değişen ücretler ödeyebilirsiniz. Kesinlikle öneririm.

Fryderyk Chopin Müzesi(Fryderyk Chopin Museum)

Chopin’i anlatmaya gerek yok. Zaten adını yazdığınız zaman  Google’a hemen bulabilirsiniz. Kendisi çok çok büyük bir besteciydi. Dünya tarihine de damga vurdu zaten bunu da anlatmaya gerek yok. Bu müze için Chopin’in evi diyebiliriz çünkü kendisine ait birçok eşya, piyanoları ve bestelerinin orijinal senaryoları burada yer alıyor. Biletler 13 le 22 zloty arasında değişiyor. Müzenin linkini buraya, bu güzel eseri de buraya bırakıyorum.  Mutlaka ziyaret edin efenim.

Kopernik Müzesi(Copernicus Science Center)

Kopernik aydınlama çağının öncülerindendi. Gezegenlerin Güneş’in etrafında döndüğünü, Dünya’nın merkezde olmadığını kanıtlarıyla kitap haline getiren ilk kişidir. Bugün tüm dünyada astronomi alanında yaptığı çalışmalarla insanlara ilham vermektedir. Hadi diyelim ilham vermiyor bunu da söyleyebilirsiniz hiç sorun değil fakat tarihe geçmiş ismi sayesinde bugün birçok kişiye bu müze çatısında bilime yönlendirmektedir. Burayı gerçekten çocukken gelmek isterdim. Çok güzel bir bilim müzesi. İçinde herşey var.  Fotoğrafları alta koyuyorum. Eğer çocuğunuz varsa veya siz de büyük bir bilim veya müze tutkunuysanız burayı mutlaka ziyaret edin.

Łazienki Sarayı (Łazienki Palace)

Łazienki Sarayı’nın adının hakkını veren birçok ismi vardır.  Su üzerindeki saray, banyo sarayı ve adalar sarayı gibi. Aynı zamanda burası şehrin en büyük parkına da ev sahipliği yapar. Sarayı çevreleyen park kraliyet parkıdır ve 76 hektarlık bir alana yayılmıştır.  Eğer dinlenmek istiyorsanız ve bu parka gelip dinlenip, zaman geçirebilirsiniz.  Ayrıca Chopin’e ait bir heykel de bulunmakta bu yapıda. Buraya zamanında Chopin gelip konserler de verirmiş.  O açıdan anlamlı bir yer bence. Zamanınız varsa gelmenizi öneririm.

Nowy Swiat ve Krakowskie Przedmieście

Bir cadde. Varşova Üniversitesi bu caddenin bitip diğer caddenin (Krakowskie Przedmieście) üzerinde yerde yer alır.  Nowy Swiat için konuşacak olursak çeşitli mağazaların ve restorantların bulunduğu, gece hayatı için uygun alternatiflerin olduğu bir cadde diyebiliriz. Burada yer alan restorantların birisinde güzel bir akşam yemeği yiyebilir, Polonya’nın yöresel lezzetlerini tadabilirsiniz. Sonra da cadde üzerinde bulunan veya Kültür ve Bilim Sarayı’nın yakınlarında olan gece kulüplerine gidip eğlenebilirsiniz. Zaten gittiğinizde siz de göreceksiniz bu iki yer çok da uzak değil mesafe olarak veya ben çok yürümeyi seviyorum emin değilim. Krakowskie Przedmieście caddesini takip ederseniz eğer Varşova Üniversitesi’ni, Başkanlık Sarayı’nı, kiliseleri ve daha fazlasını görebilirsiniz. Yolun sonunda ise zaten belirttiğimiz gibi Old Town’a ulaşabilirsiniz.

Ulusal Stadyum

Polonya’nın milli maçlarını yaptığı ve Euro 2012’ye ev sahipliği yapmış bir stadyumdur.  Kopernik Müzesi’ne ve Old Town’a çok yakındır.  Eğer futbolla ilgiliyseniz burayı ziyaret edebilirsiniz.

Varşova sadece bunlarla sınırlı değil daha birçok görülmesi gereken yer var. O yüzden aşağıya Varşova’nın bir haritasını bırakıyorum. Ben sizin yerinizde olsam Kültür ve Bilim Sarayı’ndan başlar ve oradan da Nowy Swiat üzerinden Old Town’a ulaşır ve ilk günü bitirirdim. İkinci gün ise Chopin Müzesi’ni ve sonra da Kopernik Bilim Merkezi’ni ziyaret eder zaman kalırsa da artık stadyuma veya hayvanat bahçesine giderdim. Son gün ise geriye kalan diğer yerleri gezerdim ve turu tamamlardım.  Kendi adıma konuşacak olursam eğer aşağıda yer alan haritadaki işaretlenmiş yerlerin çoğunu gezdim fakat gezmek için ayrıntılı zamanım olmadı diğerleri için. Umarım yardımcı olmuşuzdur size. Eminim Varşova’ya gittiğiniz de siz de çok seveceksiniz. Bir sonraki yazı da ise genel olarak yeme-içme ve diğer şeylerden bahsedeceğim.  Eğer bu yazımızı sevdiyseniz sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın.  Bir sonraki yazıda görüşene dek hoşçakalın… 🙂 içindir. 1944 yılında Varşova ayaklanması sırasında Almanlar tarafından büyük bir zarara uğratılıp yıkılmıştır. Bronz heykel de ciddi zarar görmüştür. 1949 yılında ise tekrardan restore edilmiş, günümüze kalan eski parçaları da Kraliyet Kalesi’nde sergilenmektedir.

Kraliyet Kalesi

Kraliyet Kalesi’nin tarihi, Büyük Kule’nin inşa edildiği on dördüncü yüzyıla kadar uzanır. Kraliyet Kalesi Kral Sigismund III hükümdarlığı sırasında en büyük genişlemeyi yapmıştır. Yıllar içersinde geçirilen savaşlar sırasında kale yıkılıp tekrardan yağılmıştır (2 defa).  Kominist yetkililer de 70’li yılların sonlarına doğru tekrardan inşaa kararı verdikten sonra günümüzdeki haline ulaşmıştır. Çarşamba günleri ücretsizdir. 20 ile 30 zloty arasında değişen ücretler kaleyi ziyaret edebilirsiniz. Kalenin içinde çeşitli sanat eserleri ve Polonya’nın tarihiyle ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Varşova Barbakan (Warsaw Barbican)

Barbakan veya Barbican, Varşova eski şehri çevreleyen karmaşık tarihi surlar ağının, kalıntılarıdır diyebiliriz. Barbican, Nowomiejska Caddesi’ni korumak için 1540 yılında eski bir kapı yerine dikildi.  Bu cadde de eski Varşova’nın en caddelerinden birisi olduğu için Barbican’la birlikte surların da şehri savunmak için kullanılması büyük bir avantaj sağlamıştır. Fakat bilindiği üzere yıllar içersinde surlar ve Barbican zarar görmüş ve en son darbeyi de 2. Dünya Savaşı sırasında almıştır.  Büyük bir çoğunluğu yıkılan Barbican şehri koruyan surlardan alınan taşlarla yeniden inşaa edilmiştir. Günümüzde önemli bir turistik merkez haline gelmiştir.

St. John Katedrali (St. John’s Archcathedral)

Varşova’nın eski şehirde yer alan  Roma Katolik kilisesidir. Bu katedral Varşova’da bulunan üç katedralden birisidir ve en eskisidir. Ayrıca Unesco tarafından da korunmaktadır. Günümüzde ibadet için herkese açık olan kilise zamanında kraliyet törenleri için de kullanılmıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında duvarlarının yüzde 90’ı zarar görmesine rağmen restorasyon süreçleriyle 17. yy’daki haline döndürülmüştür. Şehrin en önemli yerlerinden birisidir.

Kültür ve Bilim Sarayı (Palace of Culture and Science)

Stalin’in 7 kız kardeşini bilirsiniz.  Heh işte bu da onun Polonya’daki versiyonu(bilmiyorsanız sorun değil moskova yazımız geldiğinde ayrıntılı olarak bunu konuşacağız). 1952’de yapımına başlanmış ve 1955’te tamamlanmış. 42 katlı ve 237 metre yüksekliğinde olan bu yapı günümüzde etkinlik alanı, kongre merkezi ve ofis olarak da kullanılıyor. Ayrıca içinde müzeler, kitapçılar ve sinema gibi birçok yer de mevcut. Yani günümüzde tam anlamıyla Kültürel ve Bilimsel aktiviteler için kullanılıyor.  Bunun yanı sıra Stalin dönemini ve sovyet zamanlarını hatırlattığı için hala günümüzde bu bina tam anlamıyla sevilmemektedir. Eğer sizde teras’a çıkıp şehir manzarasına doymak istiyorsanız 15 ile 20 zloty arasında değişen ücretler ödeyebilirsiniz. Kesinlikle öneririm.

Fryderyk Chopin Müzesi(Fryderyk Chopin Museum)

Chopin’i anlatmaya gerek yok. Zaten adını yazdığınız zaman  google’a hemen bulabilirsiniz. Kendisi çok çok büyük bir besteciydi. Dünya tarihine de damga vurdu zaten bunu da anlatmaya gerek yok. Bu müze için Chopin’in evi diyebiliriz çünkü kendisine ait birçok eşya, piyanoları ve bestelerinin orjinal senaryoları burada yer alıyor. Biletler 13 le 22 zloty arasında değişiyor. Müzenin linkini buraya,  bu güzel eseri de buraya bırakıyorum.  Mutlaka ziyaret edin efenim.

Kopernik Müzesi(Copernicus Science Center)

Kopernik aydınlama çağının öncülerindendi. Gezegenlerin güneş’in etrafında döndüğünü, dünya’nın merkezde olmadığını kanıtlarıyla kitap haline getiren ilk kişidir. Bugün tüm dünyada astronomi alanında yaptığı çalışmalarla insanlara ilham vermektedir. Hadi diyelim ilham vermiyor bunu da söyleyebilirsiniz hiç sorun değil fakat tarihe geçmiş ismi sayesinde bugün birçok kişiye bu müze çatısında bilime yönlendirmektedir. Burayı gerçekten çocukken gelmek isterdim. Çok güzel bir bilim müzesi. İçinde herşey var.  Fotoğrafları alta koyuyorum. Eğer çocuğunuz varsa veya siz de büyük bir bilim veya müze tutkunuysanız burayı mutlaka ziyaret edin.

Łazienki Sarayı (Łazienki Palace)

Łazienki Sarayı’nın adının hakkını veren birçok ismi vardır.  Su Üzerindeki Saray, Banyo Sarayı ve Adalar Sarayı gibi. Aynı zamanda burası şehrin en büyük parkına da ev sahipliği yapar.  Saray’ı çevreleyen park kraliyet parkıdır ve 76 hektarlık bir alana yayılmıştır.  Eğer dinlenmek istiyorsanız ve bu parka gelip dinlenip, zaman geçirebilirsiniz.  Ayrıca Chopin’e ait bir heykel de bulunmakta bu yapıda. Buraya zamanında Chopin gelip konserler de verirmiş.  O açıdan anlamlı bir yer bence. Zamanınız varsa gelmenizi öneririm.

Nowy Swiat ve Krakowskie Przedmieście

Bir cadde. Varşova üniversitesi bu caddenin bitip diğer caddenin (Krakowskie Przedmieście) üzerinde yerde yer alır.  Nowy Swiat için konuşacak olursak çeşitli mağazaların ve restorantların bulunduğu, gece hayatı için uygun alternatiflerin olduğu bir cadde diyebiliriz. Burada yer alan restorantların birisinde güzel bir akşam yemeği yiyebilir, Polonya’nın yöresel lezzetlerini tadabilirsiniz. Sonra da cadde üzerinde bulunan veya Kültür ve Bilim Sarayı’nın yakınlarında olan gece kulüplerine gidip eğlenebilirsiniz. Zaten gittiğinizde siz de göreceksiniz bu iki yer çok da uzak değil mesafe olarak veya ben çok yürümeyi seviyorum emin değilim. Krakowskie Przedmieście caddesini takip ederseniz eğer Varşova Üniversitesi’ni, Başkanlık Sarayı’nı, kiliseleri ve daha fazlasını görebilirsiniz. Yolun sonunda ise zaten belirttiğimiz gibi Old Town’a ulaşabilirsiniz.

Ulusal Stadyum

Polonya’nın milli maçlarını yaptığı ve Euro 2012 ev sahipliği yapmış bir stadyumdur.  Kopernik Müzesi’ne ve Old Town’a çok yakındır.  Eğer futbolla ilgiliyseniz buraya ziyaret edebilirsiniz.

Varşova sadece bunlarla sınırlı değil daha birçok görülmesi gereken yer var. O yüzden aşağıya Varşova’nın bir haritasını bırakıyorum. Ben sizin yerinizde olsam Kültür ve Bilim Sarayı’ndan başlar ve oradan da Nowy Swiat üzerinden Old Town’a ulaşır ve ilk günü bitirir. İkinci gün ise Chopin Müzesi’ni ve sonra da Kopernik Bilim Merkezi’ni ziyaret eder zaman kalırsa da artık stadyuma veya hayvanat bahçesine giderdim. Son gün ise geriye kalan diğer yerleri gezerdim ve turu tamamlardım.  Kendi adıma konuşacak olursam eğer aşağıda yer alan haritadaki işaretlenmiş yerlerin çoğunu gezdim fakat gezmek için ayrıntılı zamanım olmadı diğerleri için. Umarım yardımcı olmuşuzdur size. Eminim Varşova’ya gittiğiniz de siz de çok seveceksiniz. Bir sonraki yazı da ise genel olarak yeme-içme ve diğer şeylerden bahsedeceğim.  Eğer bu yazımızı sevdiyseniz sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın.  Bir sonraki yazıda görüşene dek hoşçakalın… 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir