Roma Gezi Rehberi

Merhaba sevgili coologger okurları. Bugün sizlerle birlikte  Roma’yı ziyaret edeceğiz! İlk yazımızda Roma’ya nasıl ulaşılır, nerede kalınır bunlardan bahsedeceğiz. İkinci yazımızda ise gezilecek yerlerden bahsedeceğiz. Hazırsanız Roma turumuza başlayalım!

Şehre Giriş 101

Eğer Avrupa’da yaşıyorsanız,  Roma’ya gitmeniz çok kolay gerçekten. Otobüs, uçak veya tren gibi birçok alternatifi seçebilirsiniz. Benim tavsiyem uçakla gitmeniz olacaktır Roma’ya. Doğal olarak daha hızlı varacaksınız ve indirim döneminde biletinizi aldıysanız da muhtemelen daha az bilet parası ödersiniz diğerlerine göre.  Eğer İtalya’da yaşamıyorsanız bence önceliğiniz uçak olsun! Ama eğer güzelim ülkemiz Türkiye’de yaşıyorsanız, uçaktan başka mantıklı bir seçenek yok maalesef. Gönül isterdi ki trenle, otobüsle geze geze gidelim fakat bu pek mümkün değil. Aslında mümkün fakat ülkemizdeki tatil dönemlerini göz önünde bulundurursak ve gezinizin bahar veya yaz aylarında olacağını varsayarsak, siz de uçağa mahkumsunuz! He yok kardeşim, benim zamanım fazla param az, ben otobüsle veya trenle gideceğim derseniz de orası da sizin bileceğiniz iş. 🙂

Avrupa’da uçak biletleri hakkında çok fazla seçeneğiniz var. RyanAir, Wizz Air, Easyjet vb. seçenekler mümkün. Bütün seçenekleri bir arada görmek istiyorsanız biletleri skyscanner.com adresinden kontrol edebilirsiniz. Fakat bazen kendi sitelerinde biletler daha ucuz olabiliyor. O yüzden bilet almadan önce mutlaka ama mutlaka kendi sitesine de bakın. Türkiye’den gidecekler için Roma’ya uçan iki tane en popüler havayolu şirketi var. Bunlar Türk Hava Yolları ve Pegasus Airlines. Konforlu bir şekilde yolculuk etmek istiyorsanız, Türk Hava Yolları’nı seçebilirsiniz. Fakat Pegasus daha ucuz kalacaktır THY’nin yanında. Benim gibi düşük maliyetli havayollarının hayranı iseniz, Pegasus’u seçebilirsiniz! Bildiğiniz gibi Pegasus, Avrupalılar gibi düşük maliyetli havayolu şirketi olduğunu söylese de, hayır,  maalesef bu doğru değil! Bazen Türk Hava Yolları’ndan daha pahalı biletleri olduğunu hepimiz biliyoruz!  O yüzden indirim dönemlerini takip edip sizin için en iyi bileti seçmenizde fayda var 🙂 Bu iki havayollarının dışında da seçenekleriniz var. Fakat dediğimiz gibi Türkiye’de seçilen en çok iki havayolu şirketi bu ikisi ve yılın neredeyse tüm günlerinde buraya uçuşları olduğu için bu ikisini değerlendirin derim!

“Peki sen ne yaptın?” diye soracak olursanız eğer hemen söyleyeyim. O dönemlerde Almanya’da yaşadığım için arkadaşımla birlikte RyanAir’i tercih ettik. Tatile gideceğimiz dönemde en uygun biletler ondaydı ve bu yüzden onu seçtik. Köln-Bonn Havalimanı’ndan Roma Ciampino’ya uçtuk. Biletleri tatile gitmeden 1.5 ay öncesinde aldığımız için normalden fazla bir para ödedik. Fakat Roma destinasyonu çok sık tercih edilen bir yer olduğu için ve genelde fiyatlar yüksek olduğu için bir bakıma da fiyatlar diğer havayollarına göre daha uygundu diyebiliriz. İki kişi gidiş-dönüş bileti için tam 128 euro ödedik. Bugünün kuruyla yaklaşık 705 lira! RyanAir olduğu için herhangi bir ikram yoktu doğal olarak. 8 kg’lık el bagajlarımızı aldık ve Roma’ya doğru havalandık…

Bu arada önemli bir bilgi vermek istiyorum. Avrupa içi olsun veya olmasın (Türkiye’den de olabilir) RyanAir’i kullanarak bir yerlere giderken mutlaka ama mutlaka biletinizin çıktısını yanınıza alıp da gidin lütfen. Avrupa içi olsa bile vize kontrolü yapılıyor ve sizin biletinizin üzerine visa ok veya visa pass gibi bir damga vuruluyor. Pdf’ten gösteririm bir şey olmaz demeyin. Olur. Bir arkadaşımız bunu dikkat etmediği için havalimanında biletini bastırmak için 20 euro ödemişti! Bunu da not alın lütfen!

2 saat süren yolculuğumuzdan sonra Ciampino Havalimanı’na ulaştık. Burada birçok shuttle servis var ve istediğinizi seçebiliyorsunuz. İster minibüs ister otobüs hiç farketmez 5-6 euro ödeyerek şehir merkezine gidebiliyorsunuz. Eğer gidiş dönüş biletinizi birlikte alırsanız bu daha da ucuza geliyor.  Yaklaşık yarım saat 45 dakika içerisinde ise Roma Termini’ye varıyoruz. Buradan da hostele ulaşmamız 5 dakikamızı alıyor….

Kalacak Yer 102 

Hostels.com veya bookings.com adresini veya istediğiniz konaklama web sitesini açın ve sizin için en iyisini seçin! Fakat size yine de hostelde kalmanızı öneriyorum. Çünkü birçok farklı insanla aynı odada kalmak ve onlarla tanışmak ufkunuzu genişletebilir. Çünkü bir hikaye bir insandır! O yüzden hostellere gitmekten çekinmeyin. 

Okuyucularımızın çoğu bilir. Her zaman şehir merkezinde olan bir hostel seçeriz. Çünkü Avrupa’daki şehirlerin gezilecek en önemli noktaları, şehir merkezinde olduğu için bu bizim için en önemli sebeptir. Ayrıca şehir merkezinde olursanız toplu taşımaya da fazla bir para ödemezseniz. Gerçekten de Roma’da kalırken toplu taşımayı zorunlu olmadıkça neredeyse hiç kullanmadık!

Hostele gelecek olursak Beauty Hostel Roma’da kaldık. 3 gece 4 gün için iki kişi 148 euro ödedik toplamda. Bu da yetmedi gecelik 3.5 euro Roma şehir vergisi ödedik. Toplamda 910 TL gibi bir para ödemiş olduk günün kuruyla. Gerçekten hostel lokasyonu dışında verdiğimiz paraya değmedi. Termini Tren İstasyon’una yürüme 5 dakikalık bir mesafede olmasına rağmen, geri kalan her şey neredeyse bomboştu. Öncelikle 4 kişilik oda tutmuştuk. Fakat hostel’in oda sistemi ne hikmetse biraz değişikmiş! İki tane oda düşünün. Bir odaya geçmek için diğer odanın içinden geçmek zorunda kalıyorsunuz. 3 kişi bir odada, 3 kişi de diğer odada kalıyor. Fakat diğer odaya geçerken de kapı gıcırtısından dolayı sürekli ses oluyor! Görünürde bir odada 3 kişi kaldıysak da 6 kişi kaldık! Geceleyin ise sürekli ayak sesleri, kapı gıcırtısı duymak cabasıydı. Ayrıca odada vantilatör dışında bir şey yoktu. Roma yazın aşırı sıcak ve bunaltıcı bir havaya sahip olduğu için geceleri uyumakta zorlanıyorduk. Duş al rahatla banyoya git derseniz ortak banyoydu. Kimi zaman temiz kimi zaman da pislikten geçilmiyordu.  Neler bulduğumuzu tahmin edemezsiniz! Kahvaltı yoktu. Fakat mutfak ve buzdolabı olduğu için mısır gevreklerimizi alıp kahvaltımızı o şekilde geçiştirebiliyorduk. Gerçekten en kötü deneyimlerden birisini yaşadık bu hostelde.  Olumlu taraftan bakacak olursak eğer; lokasyonu çok iyiydi, resepsiyondaki görevli harita üzerinde resmen hangi gün ne yapmamız gerektiğini ayrıntılarıyla açıklamıştı.  Güzel mekanlar önermişti yeme-içme için. Bunlar güzel şeylerdi. Fakat memnun kaldım mı diğer konularda? Asla! Bütün gün Roma’yı gezmemize rağmen gece hostele geldiğimizde uyuyamamak acı vericiydi… Burayı kesinlikle önermiyorum!

Evet sevgili coologger okurları! Roma yazımızın ilk bölümünün sonuna geldik. Yazımızı sevdiyseniz, sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın! Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşçakalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir