Roma Gezi Rehberi – 2

Merhaba sevgili coologger okurları. Bugün sizlerle birlikte Roma’yı gezmeye devam edeceğiz! İlk yazımızda Roma’ya nasıl ulaşılır, nerede kalınır bunlardan bahsetmiştik. Diğer yazılarımızda ise Roma’da gezilecek yerleri gün gün bahsetmeye başlamıştık ve bugün de son gündeyiz. Bugün tarihiyle bizi büyüleyen Roma şehrinin, en önemli ve ikonik yerini gezeceğiz. Evet coologger okurları bugün sizlerle birlikte Kolezyum’dayız!

Diğer yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. 😉

Colosseo, Kolezyum

Roma’yı belki de Roma yapan, imparatorluğun en önemli güç ve gösteriş göstergelerinden birisini ziyaret ediyoruz bugün. Kolezyum! Milattan önce Roma Hükümdarları’nın kendilerini eğlendirirken aynı zaman halk da gelsin eğlensin diyen halkçı yaklaşımıyla kolezyum kurulmuş. Hepimizin bildiği gibi gladyatörler burada kapışırmış. Zaman içersinde de buranım kullanım amacı değilmiş. Buralara geleceğiz fakat bunlardan önce gelin hep birlikte buraya nasıl geliriz, ne öderiz, nasıl vakit geçiririz bunlardan bahsedelim. Sonra da tarihinden de devam ederiz.

Kolezyum’a Roma’da metroyla ulaşabilirsiniz. Colosseo durağında inip, biraz yürüdükten sonra buraya ulaşmanız mümkün. Fakat kaldığınız yer yürünebilecek mesafede ise buraya yürüyerek de ulaşabilirsiniz. Biletleri kapıdan gidip alırsanız fiyatlar büyükler için 12 Euro,  18-25 yaş arası Avrupa Birliği vatandaşı olan öğrencilere ve diğer kişilere de 7.5 Euro, 18 yaşından küçük herkes için de girişler ücretsiz. Bunların dışında uzun sıralarda beklemek istemiyorsanız 7 Euro fazla ödeyerek ”Skip the line” uygulamasıyla beklemeden Kolezyum’a girebilirsiniz. Eğer normal şekilde bilet alıp gidecekseniz de sabah erken saatlerde gitmenizi öneririz. Çünkü burası da aynı Vatikan gibi en önemli yerlerden birisi olduğu için insan seli oluyor. Bu nedenle buraya erken gelip biletinizi alıp sıraya geçmenizi öneririz. Bunların yanı sıra biletiniz 2 gün geçerli. Bu kompleksi bitiremezseniz üzülmeyin, ertesi gün de gelebilirsiniz. Çünkü burada görünenin aksine sadece Kolezyum yok. Bu kompleks size daha çok fazlasını vaat ediyor. O yüzden buraları gezerken yanınızda 1.5 litrelik pet şişelerde su taşıyın ve bittikçe çeşmelerden doldurun. Uzun tuvalet kuyrukları olabilir o yüzden buna hazırlıklı olun. Ayrıca etraf toz toprak olduğu için çok fazla açık renkli şort veya ayakkabı giymemenizi öneririz. Bunların yanı sıra Roma’nın havası da biraz değişken olduğu için yanınıza şemsiye veya yağmurluk almanızı da öneririz. Biz Temmuz ayında gitmemize rağmen, sele kapılmıştık! Tavsiye kısmı da bittiğine göre tarih kısmına geçebiliriz!

Kolezyum,  MS 72 yılında İmparator Vespasian tarafından “Anphitheatrum Flavlum” adıyla antik Romalılara yaptırılmış ve oğlu Titus tarafından MS 80 yılında açılmıştır. Daha sonraki değişiklikler Domitian hükümdarlığı zamanında yapılmıştır. Dünyanın desteksiz ayakta duran en büyük amfi tiyatrosu ve en büyük arenasıdır.  Eski kral Neron’nun sarayının yerine ”Halkın Sarayı” olarak inşaa ettirmiştir. ”Anphitheatrum Flavlum” ismini vermesinin sebebi de kendi hanedanlığının gelecek nesillerce konuşulmasını sağlamaktır.  İmparatorlar burada Roma halkını eğlendirmek için ve biraz da kendi eğlenceleri için gladyatör dövüşleri düzenlermiş. Bunlardan başka pek çok halk gösterileri, taklit deniz savaşları, hayvan avcılığı, infazlar, meşhur savaşların yeniden canlandırılması, klasik mitolojiye dayanan dramalar olurmuş. Kolezyum daha sonra barınma yeri, iş dükkânları, dini kışlalar, istiham, taş ocağı, Hıristiyan türbesi olarak çeşitli amaçlarla kullanılmıştır.

Tarih boyunca Kolezyum’un kapasitesi 50000 ile 80000 arasında değişmektedir. Bir gösteri veya dövüş sırasında ortalama 65000 izleyici olurmuş. Girişler için bilet sistemi kullanılırmış. Kapıların üzerinde numaralar varmış ve bu numaralara göre bilet sahipleri belirli kapılardan girermiş (bu düzenin ilk örneği burda görülmüş). Ayrıca sınıfa göre, oturacakları yerlere daha hızlı ulaşırlarmış.  Bir gösteri bittikten sonra ise Kolezyum’un içinin boşalması yaklaşık 1.5 saat sürüyormuş.

Kısaca Kolezyum’un tarihini sizlere bahsettik. Daha fazlasını burada belirtmek istemiyoruz çünkü Roma’ya gittiğinizde buraya uğrayacağınızdan kesinlikle eminiz! Kolezyum çevresinde Titus Kemeri,  Palatine Müzesi, Roma Forumu, Konstantin Takı, Nerva Forumu gibi birçok tarihi yer olduğunu da unutmayın. O yüzden vaktinizi iyi ayarlayın ve mümkün olduğunca her yeri gezin.  Bu arada zamanınız olursa Zizzi Pizza’dan dilim pizza yemenizi öneririm. 

Evet sevgili coologger okurları bir yazımızın daha sonuna geldik. Bu yazıyla birlikte Roma serimizi de tamamlıyoruz. Bu yazıyı ve diğer yazıları sevdiyseniz sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın ve hoşçakalın!

Peki şimdi ne olacak?

Bildiğiniz gibi 2 aydır yazı yazamıyorduk. Bilgisayarımızda olan sorun sebebiyle ara vermek durumunda kalmıştık. Bu süre içerisinde de bazı politikalarda değişikliğe gittik. Bundan sonra bir ülke veya bir şehir gezerken, gittiğimiz yerle ilgili yazdığımız yazıların hepsini aynı gün paylaşacağız. Netflix dizileri gibi! Bunun en büyük sebebi de normal programımızın gerisinde kalmış olmamız ve yeni döneme hızlı bir şekilde girmek istememiz. Tabi bunu yapmayı tercih ettiğimiz için de yazılar 15 günde bir veya ayda 1 gelecek. Ama geldiği zaman da tam gelecek. Bölük pörçük olmayacak. Bunları şimdilik bilmenizi istedik. Bir gelişme olursa yine yazarız. Hepinize iyi günler diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir