Pisa Gezi Rehberi

Merhaba sevgili coologger okurları. Bugün sizlerle birlikte Pisa’yı ziyaret edeceğiz! Bu yazımızda Pisa’ya nasıl ulaşılır ve nerelerde gezilir hakkında size bilgi vereceğiz.  Bildiğiniz üzere bir şehir için hazırladığımız gezi rehberlerimizi artık Netflix mantığı gibi aynı anda yayınlıyoruz. Bu yüzden yazıların arasında zaman farkı olabiliyor.

Pisa’da gezilecek yerlere geçmeden önce bundan sonra gelecek yazılar hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Biliyorsunuz ekibimizin baş editörü şu an Londra’da ve belli bir süre orada yaşayacak. O yüzden öncelikli olarak sitede ve instagram profilimizde Londra ile ilgili paylaşımlar göreceksiniz. Bunların yanı sıra diğer ülkelerden ve şehirlerden farklı yazılar da gelecek. Bu yazı serilerinin son şehri İbiza olacak. Yani İbiza yazısını gördüğünüz zaman sitede 14 ülkelik Avrupa Turu’nun da sonuna gelmiş olacağız. O yüzden aşağıda bulunan ankette en çok görmek istediğiniz şehri işaretlerseniz seviniriz. Sıralamaya göre yazıları yayınlayacağız. Evet sona yaklaştık…

Bunları da söyledikten sonra sitemizde bulunan reklamlara telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan tıklarsanız seviniriz’ Çünkü sitenin devam edebilmesi için bizim bir şekilde reklamlardan gelir elde etmemiz gerekiyor. O yüzden desteklerinizi bekliyoruz!

Evet sevgili coologger okurları. Hazırsanız Pisa turumuza başlayalım!

Şehre Giriş 101

Bildiğiniz üzere bir önceki yazımızda Floransa’daydık ve biz de doğal olarak trene atlayıp Floransa’dan Pisa’ya gittik (Floransa yazılarına buradan ulaşabilirsiniz).  Floransa S.M.N’den 8 euro’ya aldığımız biletlerle Pisa’ya yaklaşık 1 saat süren bir yolculuktan sonra vardık. Yolculuk çok konforlu değildi maalesef. Temmuz sıcağında eski bir trene rastgelmiştik ve içeride klima olmadığı için camlar açıktı ve korkunç bir ses vardı. Fakat bizim için güzel bir tecrübe oldu. Floransa’dan kalkan güncel tren biletlerine ve saatlerine buradan ulaşabilirsiniz .

Türkiye’den gitmek isteyenler ise maalesef aktarma yaparak gitmek durumundalar. Direkt uçuşlar Pisa’ya çok sık yapılmıyor maalesef( Neredeyse hiç yok diyebiliriz). Eğer İtalya içi başka bir şehirden gelecekseniz Pisa’ya, otobüs sizin için iyi bir alternatif olabilir. Flixbus vb. diğer otobüs firmalarına bakıp bütçenize göre size en uygun ulaşım aracını seçebilirsiniz.

1 saat süren yolculuğun sonunda Pisa Centrale tren istasyonuna vardık. Burası Pisa’nın ana tren istasyonu. Pisa küçük bir şehir olduğu için gezilmesi kolay oluyor. Bu yüzden yürüyerek her yeri dolaşabilirsiniz diye düşünüyorum. Eğer sağlık sorunlarınız var ise mutlaka şehir içi otobüsleri kullanın!

Pisa’da biz günübirlik bir gezi yaptığımız için doğal olarak bir yerde konaklamadık. O yüzden bu konuda çok yardımcı olamayacağız. Fakat şunu söyleyebiliriz, rezervasyon için puanı yüksek ve güzel yorumlarda bulunulmuş yerleri  her zaman tercih edebilirsiniz!

Gezilecek Yerler 102

Pisa denilince aklımıza gelen ilk şey tabii ki de Pisa Kulesi oluyor! Mucizeler Meydanı’nda yer alan Pisa kulesini bilmeyen insan yoktur!  Pisa Katedrali’ne bağlı olarak yapılan Pisa Kulesi bir çan kulesi.  Mimarı belli değil ve desteksiz şekilde ayakta durmaya çalıştığı için de eğilmesiyle meşhurdur. Bunun sebebi de üzerine kurulduğu toprağın yumuşak olmasındandır. Hatta yerel halkın söylediklerine göre yapan mimar ile yaptıran kişi arasında husumet olduğu için (kız meselesi) mimarın kuleyi, hakaret etmek için bilerek böyle yaptığı bile söylenmektedir! Tabi bunlar söylenti olduğu için biz bildiğimiz çöküntü tarihini okumaya devam edeceğiz.  Pisa’nın mimari kusurunun kusursuzluğunu da her yıl burayı ziyaret eden milyonlarca turisten anlayabiliriz! (Marketing)

Kuleye 18 euro ödeyip çıkabilirsiniz. O zamanlar sahip olduğumuz sınırlı bütçeden dolayı çıkamamıştık maalesef. Fakat Pisa’lı olan arkadaşım gün batımının buradan çok güzel seyredildiğini söylemişti. Aklınızda bulunsun!

Pisa Katedrali

Pisa Katedrali, Pisa’nın Araplara karşı kazandığı deniz zaferini kutlamak amacıyla mimar Buscheto tarafından inşa edilmiştir. Buscheto aynı zamanda Pisan Romanesk tarzının da kurucusudur. Şehirdeki en önemli üç yapıdan biridir. Katedralin hem dışı hem de içi Gotik mimari ürünüdür.  İtalya katedralin yapılışının 900. yılı kutlamaları sırasında özel bozukluk da çıkartmıştır. 

Particolare del Duomo di Pisa, affiancato da una formella bronzea della prota di San Ranieri del Duomo realizzata da Bonanno Pisano. Metallo: argento. Titolo in millesimi: legale925 Ð tolleranza ± 3ä. Peso: 18 g -tolleranza ± 5 ä Diametro: 32 mm
Pisa Vaftizhanesi

Pisa Vaftizhanesi, Pisa Kulesi ve Pisa Katedrali ile birlikte meydanda yer alan üç önemli yapıdan biridir. 1152 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. 1363 yılında tamamlanan katedral Mucizeler Meydanı’nda görmeniz gereken en önemli yerlerden birisidir.

Santa Maria della Spina

Santa Maria della Spina, Pisa’da bulunan küçük bir kilisedir. 1230 yılında Pisan Gotik üslubunda inşa edilmiştir. Kilisenin en önemli özelliği isminde saklıdır. Della Spina’nın adı (“diken”), İsa Mesih’in çarmığa gerilmesi sırasında yerleştirilen dikenli taçların bir parçası olan bir dikenin mevcudiyetinden kaynaklanır. Kalıntılar 1333 yılında bu kiliseye getirilmiştir. Daha  sonra 1871’de, Arno nehrinden gelen suyun tehlikeli sızması nedeniyle kilise sökülüp daha yüksek bir seviyeye getirilmiştir.  Bunun üzerine de bu kalıntılar buradan alınıp Roma’daki Chiesa di Santa Chiara’ya götürülmüştür.

Evet sevgili coologger okurları. Gördüğünüz üzere Pisa’da gezilecek yerlere daha fazla ekleme yapamıyoruz. Eğer sizin farklı önerileriniz varsa bizimle yorumlarda paylaşın ve burada yayınlayalım!

Şimdi yazımızın sonuna gelmeden önce size önereceğimiz şeyleri listeleyelim.

1.) Eğer üniversite öğrencisiyseniz ve okulunuzda eduroam varsa Pisa Üniversitesi’nin kampüsüne veya yakınlarına gidip ücretsiz internetten yayın yapabilir, takipçilerinizle paylaşabilirsiniz veya sevdiklerinize iyi olduğunuzu ileten bir mesaj atarsınız.  Tercih size kalmış.

2.) LA BOTTEGA DEL GELATO. Pisa’da Piazza Garibaldi’nin girişinde, küçük bir dükkanda, dünyanın en iyi dondurmasını yiyebilirsiniz! Bu ismi unutmayın!

3.) Eğer yerli bir İtalyan arkadaşınız yoksa Pisa’da bir günden fazla zaman harcamayın ve Siena’ya gidin. Pisa’da birkaç saat harcadıktan sonra trenle Empoli durağına oradan da farklı bir trene geçerek Siena’ya gidebilirsiniz. Gözünüz korkmasın trenle 1.5 saatte Pisa’dan Siena’ya gidebilirsiniz. Açıkçası Siena Pisa’dan daha güzeldi ve ortaçağ şehri özelliği günümüze kadar tam anlamıyla korunmuş. Görmeniz tavsiye edilir.

Evet sevgili coologger okurları! Bir yazımızın daha sonuna geldik. Eksik veya yanlış bilgi olduğunu düşünüyorsanız veya mutlaka şurayı da görün diyorsanız bizimle yorumlarda fikrinizi paylaşın ve bir sonraki yazıya dek hoşçakalın!

Not: Lütfen bize destek için adblock’unuzu kapatın ve reklamlara tıklayın. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir