Krakow Gezi Rehberi -2-

Merhabalar sevgili coologger okurları. Bugün Krakow serimizin ikinci bölümüyle sizlerleyiz. Bugün Krakow’da mutlaka görülmesi gereken yerleri gezeceğiz 🙂 Tabii bunu yaparken de kendi gezme planımızı size aktaracağız bunu da unutmayın. Eğer coologger tekrardan Krakow’a gitse nasıl gezerdi derseniz, yazımıza başlayalım. 🙂

Kraków Barbican

On beşinci yüzyılda, bir Walachian-Türk işgalinden korkan Kral John I Albert, Krakow’u çevreleyen savunma duvarları için takviye emri vermiş ve bunun sonucunda da Barbican inşa edilmiştir. Barbican, doğuya doğru şehrin girişini korumuş ve Belediye Tophanesi’ne erişim sağlamıştır. Tuğla duvarlar 3 metre kalınlığındadır ve dört kat üzerinde 130 adet mazgal bulundurmaktadır. Barbican’dan atılan toplar, 7 taretten gelen düşmana yöneltilirmiş. On sekizinci yüzyıla kadar Barbican ele geçirelememiştir. Günümüzde de en önemli turistlik ilgi alanlarından birisidir. Old Town’a giriş kapısıdır diyebiliriz.

Aziz Florian Kapısı

Moğol ve Türk ataklarına karşı inşa edilmiş bir yapıdır. Şehir girişinde yer aldığı için her zaman ilk hedef olmuştur işgal zamanlarında. Başbakanla birlikte şehri korumuşlardır. Günümüzde sergiler, çeşitli müzikal etkinlik kapı çevresinde yapılır.

Barbakan Müzesi’ni 9 zloty ödeyerek, şehrin savunma duvarlarını da yine 9 zloty ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. 

Kraków Old Town

Kraków Old Town, Kraków’un en önemli merkezidir.  Bugün Polonya’nın en eski yerleşim yerlerinden birisidir ve Polonya’nın politik yaşamının merkezi de olmuştur. Başkentliğini 1038’den Kral Sigismund III Vasa’nın Varşova’ya 1596’da taşımasına kadar sürdürmüştür. Old Town ayrıca Polonya için dinsel açıdan en önemli yerlerden birisidir. Yüzyıllar boyunca Katolikliğin başkenti Krakow olmuştur diyebiliriz.

Rynek Glowyn

Krakow’un Old Town’da bulunan ünlü şehir meydanıdır. Turistlerin ilgi gösterdiği yerlerden biridir. Avrupa’daki en büyük ve en eski ortaçağ meydanlarından biridir. St. Mary Kilisesi, Sukiennice Çarşısı ve belediye binası kulesi burada yer alır. Çevresinde bulunan kafeler, restoranlar, barlar ile keyifli vakit geçirebilir, festival veya etkinlik dönemine denk geldiyseniz de ortamın büyüsüne kendinizi kaptırabilirsiniz. 

Belediye Binası Kulesi

13. yy’da gotik tarzda inşa edilen belediye binası bakımsız kalıp, meydanı büyütme kararı alınınca yıkılmıştır. Fakat Belediye Kulesi’ni Krakowlular yıkmamışlardır.  İyi ki de yapmışlar. Bugün meydanın en ilgi çekici yapılarından biridir ve 9 zloty ödeyerek 100 basamaktan oluşan kulenin zirvesine çıkabilir, Krakow’u seyredebilirsiniz.

St. Mary’s Basilica veya  Meryem Ana Kilisesi

13. yy.’da inşa edilen Meryem Ana Kilisesi Polonya Gotik Tarzı mimarinin en önemli örneklerinden birisidir. 80 metre uzunluğuna sahip bu kilisenin 2 tane kulesi bulunur. Bu kulelerin birisi uzun diğeri kısadır. Sebebi ise kralın açtığı yarışa katılan 2 kardeşten birinin, diğerinin projesi seçildi diye bıçaklayıp öldürmesidir. Olay da böyle olunca kulelerin boyları farklı olmuştur. Bu bıçak hala çarşıda sergilenir. Her saatte, Hejnał mariacki olarak adlandırılan bir trompet sesi Saint Mary’nin iki kulesinde çalınır. 13. yy’da Moğol saldırısının haberini duyurmak için trampet çalarken boğazı kesilen bir trampetçi için bu çalınır.  Kiliseyi ziyaret etmek isterseniz 10 zloty ödeyerek bunu gerçekleştirebilirsiniz. 

Krakow Kumaş Çarşısı veya Sukiennice

Kraków Kumaş Çarşısı, Rönesans’a kadar geçmişi olan ve şehrin en tanınmış ikonlarından biridir. Kraków Old Town’daki ana pazar meydanının (1978’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak listelenen) merkezinde yer alır. Polonya ve Krakow için uluslararası takas, alışveriş için zamanında en önemli yere sahip olan yerdir. Günümüzde yarı müze ve alışveriş merkezi olarak kullanılır.

Adam Mickiewicz Anıtı

Ana meydanda yer alan Adam Mickiewicz Anıtı, Polonya’daki en iyi bilinen bronz anıtlardan biridir ve favori buluşma yeridir. 19. yüzyılın en büyük Polonyalı romantik şairi Adam Mickiewicz’in heykeli, 16 Haziran 1898’de, kızının ve oğlunun huzurunda doğumunun 100. yıldönümünde açılmıştır. O zamanlar ünlü bir ressam olan Teodor Rygier tarafından tasarlanmıştır. Eğer siz de kaybolunca buluşacağınız bir nokta seçmek isterseniz burayı kullanabilirsiniz. 😊

Rynek Underground veya Rynek Yeraltı Müzesi

Rynek Yeraltı Müzesi,  meydanın altında yer alır ve 6000 metrekarelik bir alana sahiptir.  Yapımına 2009 yılında başlanmıştır ve yaklaşık 38 milyon zloty’e mal olmuştur.  Müze’de 2010’dan beri faaliyet göstermekte ve sergileri ziyaret etmek isterseniz 21 zloty ödeyerek bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu arada şunu da ekleyeyim. Krakow’da Old Town’da yer alan meydanda bir sürü walking tour’lar var. Çoğu ücretsiz olmakla beraber gönlünüzden ne koparsa mantığıyla sistem işliyor. Kesinlikle bu tarz bir walking tour’a katılmanızı öneririm. Çok faydalı oluyor. Ayrıca akşam 9’dan veya 10’dan itibaren merkezde buluşulup pub crawl etkinliği yapabiliyorsunuz. Bunu da öneririm sizlere.

Papa’nın Penceresi – Okno Papieskie

14. yüzyıldan itibaren Piskoposluk Sarayı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Krakow piskoposu burada yaşar. Çalkantılı tarihe rağmen, saray bugün de orijinal işlevine sahiptir. Piskopos, kardinal ve papayla ilişkilendirilen yerlerden birisidir. Papa II. John Paul burada yaşamıştır. Wawel’den sonra en büyük saraydır.

Wawel Kalesi

Wawel Kalesi, Büyük Kral Casimir III’ün emriyle inşa edilen, İtalyan tarzı ana avlunun etrafında yer alan bir dizi yapıdan oluşmaktadır. Polonya’nın en büyük yapılarından biri olan kale, neredeyse tüm Avrupa mimari tarzlarını (ortaçağ, rönesans ve barok dönemlerini) temsil etmektedir. Wawel Kraliyet Kalesi ve Wawel Tepesi, ülkenin en tarihi ve kültürel açıdan en önemli alanını oluşturmaktadır. 1978 yılında ise UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı ilan edilmiştir.

İnsanlar, elli bin yıl önce, Paleolitik Çağ’da, Şato’nun yerinde Wawel Tepesi’nde yaşamışlardır. Anlaşmalar, ticaret, çeşitli el sanatları ve yerel çiftçilik faaliyetleri arkeolojik çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu faaliyetlerin sonucunda daha fazla kişi Wawel Tepesi’ne yerleşmeye başlamış ve ticaretin daha verimli hale gelmesiyle birlikte Polonya yöneticileri de burada ikamet etmeye başlamışlardır.

Yüzyıllar boyunca Polonya krallarının ikametgahı ve Polonya devletinin sembolü olan Kale, şimdi ülkenin önde gelen sanat müzelerinden biridir. 1930 yılında kurulan müze, İtalyan Rönesans tabloları, baskılar, heykel, tekstiller, kuyumculuk, silah ve zırh, seramik, Meissen  ve Sigismund II Augustus goblen koleksiyonu gibi önemli koleksiyonlardan oluşan on küratöryel bölümü kapsamaktadır. Müzenin oryantal sanat alanındaki sahipleri, Avrupa’nın en büyük Osmanlı çadırı koleksiyonunu içerir. Yedi özel koruma stüdyosu ile müze, sanat eserlerinin korunması için de önemli bir merkezdir.

Bilet fiyatları ile ayrıntılı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz. 

Wawel Katedrali

Wawel sarayından sonra gitmeniz gereken önemli yerlerden biridir. Polonya kralı ilk burada tacını giymiştir. Taç giyme törenleri uzun yıllar burada yapılmıştır. Katedralin yapımı 11. yüzyıla kadar dayanır. Saraydan çıkınca mutlaka buraya gelmenizi öneririm. 🙂 

Kazimers  Yahudi Mahallesi

Krakow’da yer alan tarihi yerleşim alanlarından birisidir. Kazimers savaş öncesinde birçok yahudiye ev sahipliği yapmış, savaş sonrasında ise burada yaşayanların sayısı bir hayli azalmıştır. Eskiden birçok sinagoga ev sahipliği yapan Kazimers’te şu anda 6 tane sinagoga vardır fakat bunlardan birkaçı aktif faaliyet göstermektedir. Günümüzde ise kültürel bir yerleşim yeri olmakla beraber, çeşitli restoranlara, kafelere ev sahipliği yapan bir mahalle olarak devam etmektedir.

Eski Sinagog

Kazimierz Meydanı’nda yer alan bu sinagog, Polonya’nın ayakta duran en eski sinagogudur. Avrupa Yahudi mimarisinin önemli eserlerinden birisidir. 1400’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen sinagog yıllar içerisinde yeniden inşa ve restore edilmiştir. 2. Dünya savaşı sırasında Almanlar tarafından harap edilmiş ayrıca sanat eserleri ve yahudi emanetleri  de yağmalanmıştır. Savaştan sonra da bir kısmı müze haline getirilip bugünkü formuna ulaşmıştır. Tarihi açısından  ve içinde bulundurduğu müzedeki sergiler için buraya gelmenizi öneririm. 11 zloty ödeyerek müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

EK BİLGİLER

Kazimers’ten Wisla nehrine doğru yürüyünce karşınıza çeşitli nehir turları, restoranlar çıkar. Karşıya baktığınızda ‘’Passerelle Père Ojca Bernatka’’ köprüsünden Cricoteka -Tadeusz Kantor Sanatı Dokümantasyon Merkezi- binasının ilginç mimarisini görebilirsiniz.

Kısıtlı bir bütçem olduğu için Oscar Schinler’in fabrikasına ve müzesine gidemedim maalesef. Fakat bir kez daha gidecek olursam mutlaka buraya gideceğim.  Savaş tarihi açısından çok önemli bir yer olduğunu düşünmekle birlikte buranın atlanılmaması gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. 24 Zloty ödeyerek burayı ziyaret edebilirsiniz. 

Krakow’da ve Polonya’da genel olarak çok fazla Carrefour market var. Buralardan çeşitli atıştırmalıklar alarak gezinize devam edebilirsiniz. 

Ben müze pass veya herhangi bir ulaşım bileti almadım. Her yere yürüyerek gittim. Bana yakın gelmişti açıkcası. Fakat siz kendi planınıza göre ulaşım ve müzeler için alternatiflere bakabilirsiniz.

Old Town’dan ara sokaklara doğru (üniversite tarafı) gidildikçe çeşitli barlar ve gece kulüpleri bulabileceksiniz.

Mutlaka ama mutlaka şaraplı dondurmayı deneyin!

Evet sevgili coologger okurları! Krakow yazımızın ikinci bölümünün sonuna geldik. Yazımızı sevdiyseniz, sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın! Bir sonraki yazıda  görüşmek üzere hoşçakalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir