Floransa Gezi Rehberi

Merhaba sevgili coologger okurları. Bugün sizlerle Floransa’yı gezmeye devam edeceğiz! İlk yazımızda Floransa’ya nasıl ulaşılır, nerede kalınır bunlardan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise gezilecek yerlerden bahsedeceğiz. Floransa gezimizi biz 1.5 gün olacak şekilde yaptık. Fakat siz bu süreyi uzatabilirsiniz.  Bu yazımızda bizim gezdiğimiz ve gezilmesi gereken önemli yerlerden bahsedeceğiz. Bunu yaparken de belli bir rotayı izleyerek gezeceğiz. Hazırsanız Floransa a.k.a. Firenze turumuza başlayalım!

Not: Floransa’yı biz dinlenerek yürüyerek dolaştık. Zaten çoğu İtalyan şehri gibi burası da küçük bir şehir. O yüzden mümkün olduğunca size yürüyerek gezmenizi öneririz. Bazı noktalarda otobüse binmeniz gerekebilir. Onları da zaten yazımızda bulabilirsiniz. 🙂 

Pitti Sarayı

Pitti Sarayı Floransa’nın en büyük Rönesans sarayıdır (Çoğunlukla böyle kabul edilir). Arno Nehri’nin güney tarafında, Ponte Vecchio’ya kısa bir mesafede yer almaktadır. Mevcut sarayın çekirdeği (ana binası) 1458 yılından kalmadır ve aslen Floransa’da bir bankacı olan Luca Pitti’nin kasaba ikametgahıydı.

Saray 1549’da Medici ailesi tarafından satın alınmış ve Toskana Büyük Dükalığı’nın egemen ailelerinin baş ikametgahı olmuştur. Daha sonraki nesiller ise burayı tablolar, tabaklar, mücevherler gibi lüks eşyaları yerleştirerek büyük bir hazine evi olarak kullanmıştır.

  1. yüzyılın sonlarında, Napoleon tarafından saray bir güç üssü olarak kullanılmış ve daha sonra yeni birleşmiş İtalya’nın baş kraliyet sarayı olarak kısa bir süre için hizmet vermiştir. Saray ve içerisindeki eserler 1919’da Kral Victor Emmanuel III tarafından İtalyan halkına bağışlanmıştır.

Pitti Sarayı
Günümüzde Floransa’nın en büyük müzesi olarak hizmet veren Pitti Sarayı’nın etkinliklerine buradan ulaşabilirsiniz. Sarayın ayrıca büyük ve güzel bir bahçesi de bulunmaktadır.  Sergi aralarında burada dinlenebilirsiniz. 🙂

Ponte Vecchio

Ponte Vecchio nam-ı diğer ”Eski Köprü” Arno Nehri üzerinde bulunan ve 14. yüzyıldan kalma Floransa’nın en ünlü köprüsüdür. Köprü üzerinde çok sayıda kuyumcu dükkanı bulunmaktadır. Köprünün ortasında Benvenuto Cellini’nin bronzdan bir büstü bulunur.  İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından tüm köprüler bombalanıp, yıkıldığı halde burası bombalanmamıştır. 3 sütun üzerine kurulu olan bu köprüden geçip alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca burada geceleri yürümek ve mağazalara bakmak çok güzel oluyor. Elinizde içkinizle dolaşıp, sokak sanatçılarının müziklerinin ahengiyle vitrinlere bakabilirsiniz. 🙂

Duomo (IL Duomo di Firenze) 

Floransa Katedrali, Duomo ya da Santa Maria del Fiore olarak da bilinmektedir. Katedral Geç Gotik; Rönesans döneminin izlerini taşır. 1296 – 1436 arasında inşaa edilmiştir.

Genel olarak geç gotik üslup özelliklerine göre tasarlanmış olan katedral, renkli mermer cephe kaplamalarıyla romanesk üslubu da çağrıştırır. İç mekanında ise neredeyse Rönesans’ı akla getiren bir yalınlık ve açık seçiklik izlenir. Katedralın planı Latin haçı biçimindedir, haçın kollarının kesişme noktası üzerinde bir kubbe bulunur. Tasarımıyla İtalya’nın en güzel katedralinden birisidir.

Bana soracak olursanız eğer Milano’daki bence 1 ise bu katedral de 1.5’tir. Ben Milano’dakini daha çok sevmiştim açıkçası.  Milano yazısına da buradan ulaşabilirsiniz.  Ayrıca Inferno filmini ve Da Vinci serisini okumanızı ve izlemenizi öneririm.

Katedrale ibadet için girmek ücretsiz. Fakat eserlerin bulundukları bütün alanlara girmek isterseniz 18 euro ödeyerek girebilirsiniz. Katedralin içinde bir müze olduğu için ibadet yerleri dışındaki yerler için bu fiyatı ödemeniz gerekiyor. Eğer ilgiliyseniz gitmenizi öneririm.

Inferno
Uffizi Galerisi (Galleria degli Uffizi)

Uffizi Galerisi dünyadaki en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biridir. Ünlü Medici ailesinin sanat koleksiyonu burada sergilenir. İki katlı U şeklindeki müzede, dünyaca ünlü tablolar sergilenir. “Uffizi”, İtalyanca “ofisler”  anlamına gelmektedir. Müzenin adı, eskiden buranın Medici ailesi tarafından şehrin yönetim merkezine bir köprüyle bağlı olan ofislerden oluştuğu için adlandırılmıştır.

Galeri tamamen 1560 ve 1580 yılları arasında inşa edilen ve Giorgio Vasari tarafından tasarlanan büyük binanın birinci ve ikinci katlarını kaplar. Dünyaca ünlü antik heykel ve tablo koleksiyonlarıyla (Orta Çağ’dan Modern döneme kadar) ünlüdür. 14. yüzyıla ait Rönesans dönemine ait tabloların koleksiyonları arasında, Giotto, Simone Martini, Piero della Francesca, Beato Angelico, Filippo Lippi, Botticelli, Mantegna, Correggio, Leonardo, Raffaello, Michelangelo ve Caravaggio gibi bazı mutlak başyapıtlar da yer almaktadır. Avrupalı ressamların (özellikle Alman, Hollanda ve Flaman) kıymetli eserleri bu müzede bulunur. Müze ile ilgili bilet fiyatları 6 Euro ile 38 Euro arasında değişmektedir. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız!

Uffizi Galerisi’nin meşhur sokağı. Burada günün her saatinde bir sokak sanatçısıyla karşılaşabilirsiniz.
Piazza della Signoria

Piazza della Signoria, Palazzo Vecchio’nun önündeki L şekilli bir meydandır. Palazzo della Signoria’dan sonra Palazzo Vecchio olarak da adlandırılmıştır. Floransa Cumhuriyetinin kökeni ve tarihinin ana noktasıdır ve kentin politik odağı olarak ününü korumaktadır. Floransa’nın yanı sıra Palazzo Vecchio ve Piazza del Duomo’nun ve Uffizi Galerisi’ne açılan çok sayıda turistin buluşma noktasıdır.

Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio, Floransa belediye binasıdır. Michelangelo’nun David heykelinin kopyası ve bitişikteki Loggia dei Lanzi’deki heykel galerileriyle Piazza della Signoria’ya bakmaktadır.

Tarihi 14. yüzyıla kadar uzanan bu saray, Duomo ve Santa Croce kilisesinin mimarı Arnolfo di Cambio tarafından tasarlanmıştır. Sarayın üstündeki kule onun adını taşımaktadır. Başlangıçta “Halkın Sarayı” olarak adlandırılan belediye binası geçmişte başka isimler de edinmiştir.Uzun tarihi boyunca sarayın değişik kullanımına uygun olarak Palazzo del Popolo, Palazzo dei Priori ve Palazzo Ducale isimlerini almıştır. Medici Dük’ünün ikamet için Palazzo Pitti’ye taşındığında ise bina bugünkü adını almıştır. Mutlaka gidip, görülmesi gereken bir yerdir.

Palazzo Vecchio
Piazza della Republika

Floransa’nın en güzel yerlerinden biridir. Şehir meydanıdır. Meydan eskiden Roma Florentia’nın ticaret merkezi ve daha sonra da Orta Çağ döneminde bir gıda pazarı olarak hizmet etmiştir. Belediye yenileme çalışması kararı aldıktan sonra  burada bulunan getto temizlenmiştir ve günümüzdeki halini almıştır.  Meydan gece olduğunda ise turist kaynar. Çeşitli sanatsal faaliyetler, etkinlikler yapılır.  Genelde insanlar ellerine içkilerini alıp, yere oturup bu gösterileri izlerler. Meydandaki kafeler arasında, Giubbe Rosse kafe uzun zamandır, özellikle Fütürizm’in ünlü sanatçıları ve yazarları için bir buluşma yeri olmuştur.

”Şehrin eski merkezi, yaşlılık çağından yeni hayata döndü.”
Santa Maria Novella

Santa Maria Novella adı verilen ana tren istasyonunun hemen karşısında bulunan bir kilisedir. Kronolojik olarak Floransa’daki ilk büyük bazilikadır ve şehrin başlıca Dominik kilisesidir.

Kilisenin, bitişik manastırın ve bölüm evinin çok sayıda sanat hazineleri ve mezar anıtları vardır. Özellikle Gotik ve erken Rönesans ustaları tarafından freskler ünlüdür. Kilise, Floransalı aileler tarafından finanse edilmiştir ve karşılığında ise bu ailelere ”kutsal toprak üzerinde şapel’ sağlanmıştır.

S.M.N. Meydanı
Medici Riccardi Sarayı (Palazzo Medici Riccardi)

Palazzo Medici Riccardi olarak da adlandırılan ve daha sonra aile tarafından kabul edilen ve daha sonra genişletilen Palazzo Medici, İtalya’nın Floransa kentinde bulunan bir Rönesans sarayıdır ve içinde ayrıca bir müze de barındırır. Saray, taş duvarcılıki şi ile tanırır ve bir birine zıt olan iki mimari uygulamayı “rustication” ve “ashlar” içerir.  Sarayın Rönesans cephesi, rustik taş duvarlara sahiptir. Sarayda yer alan Michelangelo’nun “diz çökmüş pencereleri”,  daha sonra Palazzo Pitti’de Medici tarafından kopyalanmıştır.  4 euro ödeyerek güncel sergilere ulaşabilirsiniz. 

Daha fazla görsel için tık!

Belvedere (Forti di Belvedere)

Floransa’nın iki tahkimatından biri olup Toskana grandükü I. Ferdinand tarafından 1590 ile 1595 arasında yaptırılmıştır. Tahkimatın amacı Floransa’yı korumak olduğu kadar, Medici hanedanının egemenliğini ve gücünü de gösterebilmektir. Bunun yanı sıra Galileo Galilei’nin kaleyi ziyaret ettiğini ve önemli çalışmalarından bazılarını burada tamamladığını da herkes bilmez. Belvedere, dönem dönem sergiler yapmak için de kullanılır. 2 ve 3 euro arasında değişen bilet fiyatlarıyla burayı ziyaret edebilirsiniz.

Tahkimat: Savaşlarda kullanılmak üzere savunma amaçlı inşa edilmiş askeri yapılar ve binaları tanımlar.

Michelangelo Meydanı

Floransa’nın büyüleyici manzarasının görülebileceği en iyi yerlerden biridir. Bu meydan 1869 yılında kentsel dönüşüm sırasında Floransalı mimar Giuseppe Poggi tarafından neoklasik tarzda yapılmıştır.

Rönesans dönemi heykeltıraşı Michelangelo’ya adanmış olan meydanda David heykelinin bronz replikası bulunmaktadır. Teras tamamlandıktan sonra meydana yine Poggi tarafından avlulu bir yapı inşa edilmiştir. Başlangıçta Michelangelo’nun eserlerinin sergileneceği bir müze olması planlandıysa da müze hiçbir zaman açılmamıştır. Günümüzde bu yapı La Loggia Restoranı’na ev sahipliği yapmaktadır. Restoran, Toskana mutfağından harika lezzetler sunduğu gibi şehrin panoramik manzarasına da sahiptir.

Meydan tepe üzerinde yer almaktadır ve meydana Piazza Poggi’den yürüyerek varılabilir. Meydana Piazza Ferruccio’dan ya da Porta San Miniato’dan tarihi yapılarla dolu ve panoramik manzaraya sahip güzergahlardan biri izlenerek de varılabilir. Ayrıca 12 veya 13 numaralı otobüslerle de erişim mümkündür. Kaynak: sygic

Size önerim yanınıza şarabınızı veya spritz’inizi alarak buraya gitmenizdir!

Evet sevgili coologger okurları! Bir yazı serimizin daha sonuna geldik. Eksik veya yanlış bilgi olduğunu düşünüyorsanız veya mutlaka şurayı da görün diyorsanız bizimle yorumlarda fikrinizi paylaşın ve bir sonraki yazıya dek hoşçakalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir